Доки жива пам'ять: відбулись V Академічні читання пам’яті Г.І. Волинки
1 травня відбулись V Академічні читання пам’яті Г.І. Волинки, які мають на меті розгляд філософії, освіти та науки сучасного світу. Захід відбувся в конференц-залі Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики УДУ імені Михайла Драгоманова (іменна аудиторія професора Григорія Волинки) та об'єднав науковців для презентації результатів наукових досліджень. Захід присвячений пам'яті професора Г.І. Волинки та 75-річниці від Дня народження, а також приурочений до 190-річчя Драгомановського університету.
З вітальним словом до присутніх учасників та учасниць конференції звернувся проректор з міжнародних зв'язків професор Володимир Лавриненко. Володимир Григорович зазначив важливість проведення наукових заходів, оскільки викладачі повинні працювати з тенденціями, окислюючи їх у наукових виступах та публікаціях. Важливу роль у такій науковій діяльності в нашому університеті приділяється завдяки ректору університету, відомому філософу Віктору Андрущенку.
Захід відбувся в іменній аудиторії професора Григорія Волинки, в якій відомий професор проводив заняття та консультації зі студентами та аспірантами. Вже десять років тут проводяться знакові для української наукової спільноти наукові конференції з філософії, культурології та релігієзнавства. Захід відбувся завдяки співпраці Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики та Центру українсько-європейського наукового співробітництва.
Модератором заходу став директор Навально-наукового інституту філософії та освітньої політики доцент Сергій Русаков. Дослідником підготовлено виступ про роль та місце філософської освіти та науки в сучасному університеті. Спираючись на унікальне бачення Григорія Волинки ролі філософії в сучасному світі та проаналізувавши навчальні програми, позааудиторні активності здобувачів освіти, доведено, що філософська освіта і наука дає можливість глибше розуміти та аналізувати складні проблеми сучасного світу, а також активно впроваджувати філософські концепції в практичну діяльність.
З вітальним словом та теплими словами про важливість плекання пам'яті про вчителів та наставників виступила голова студентського парламенту Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Анастасія Скороход. Анастасія підготували тези про осмислення ролі наукових шкіл в сучасній освіті, в тому числі проаналізувала наукову школу професора Григорія Івановича Волинки.
Професор Михайло Бойченко розпочав пленарне засідання доповіддю "Межі і потенціал культури скасування: протидія "русскому миру" в Україні як інструменту гібридної війни". Після виступу присутні провели дискусію про роль вищої освіти в контексті культури скасування.
У пленарному засіданні конференції активну участь взяла делегації Національного університету "Острозька академія". Результатами напрацювань про екзистенційну стійкість в умовах війни поділився професор Дмитро Шевчук. Колеги з відомого університету взяли участь завдяки сучасним дистанційним технологіям, що допомогло швидкій та зручній комунікації між різними містами України.
Професор Микола Зайцев з Острозької академії детально розглянув сучасну соціокультурну ситуацію та виклики перед освітою, які виникають.
Професор Ірина Васильєва розкрила перед присутніми питання екзистенції та екоциду в контексті філософського дискурсу війни.
Дослідник Віталій Сташук виступив на пленарному засіданні на тему "Війна як виклик для української ідентичності". Після виступу відбулось активне обговорення.
Спільнота Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики щиро дякує всім учасникам та учасницям заходу, адже вшанування пам'яті про професора Григорія Волинку завдяки проведенню наукових конференцій є важливою складовою підтримки та розвитку науково-освітнього середовища Драгомановського університету. Це не лише визнання внеску видатного науковця у розвиток філософії та вищої освіти, а й підкреслює значення співпраці задля осмислення актуальних філософських проблем.
Наукова бібліотека Українського державного університету імені Михайла Драгоманова підготувала спеціальний стенд з основними працями (підручники, монографії, спеціальні видання, статті та ін.) професора Григорія Волинки. Учасники та учасниці конференції під час виступів неодноразово посилались на ці праці, тому таке унаочнення праць створило зручність та доступність для широкого кола присутніх, сприяючи поглибленню досліджень у відповідних галузях науки. Крім того, такий стенд сприяє просуванню наукових досягнень професора Григорія Волинки та відображенню його вагомого внеску у вітчизняну та світову наукову спадщину.
Присутні ознайомлюються з палітрою наукових досліджень, які представлені у ПРОГРАМА КОНФЕРЕНЦІЇ
Після пленарного засідання відбулись секційні засідання, де розглядалась низка актуальних наукових тем. Протягом трьох годин роботи в секціях, кожен учасник та учасниця могли поглибити свої знання, обмінятися досвідом та поглядами з колегами, а також висловити власні думки та пропозиції щодо розвитку досліджень у сфері філософії. Відкрита атмосфера секційних засідань сприяла продуктивній дискусії та стимулювала пошук нових ідей та рішень у науковій спільноті.
Всі подані тези будуть найближчим часом опубліковані в українсько-польському науковому видавництві «Ліга-Прес», що допоможе поширити результати наукових дискусій для широкого кола зацікавлених.
Світлини: інформаційний відділ студентського парламенту інституту, пресцентр університету