Новини

Вплив війни в Україні на середовище українських митців: опубліковані результати культурологічного дослідження

Наукова робота у воєнний час набуває особливого значення, адже це один із способів документування важливих подій. Команда дослідників – Сергій Русаков, Тетяна Матусевич разом з польським колегою Józef Ober – успішно завершила масштабне дослідження, результатами якого були опубліковані у провідному рецензованому журналі «Media, War & Conflict». У дослідженні аналізується вплив війни на мистецьке середовище в Україні та пропонуються унікальні інсайти щодо викликів, з якими стикаються українські художники. Такі культурологічно-соціологічні дослідження є важливим внеском Драгомановського колективу у формування нової історичної пам’яті та презентації на міжнародній науковій арені глобальних змін, що відбуваються в Україні.

 

Статтю під назвою «The effects of the war in Ukraine on the environment of Ukrainian artists: An evaluation by a diagnostic survey» («Вплив війни в Україні на середовище українських митців: оцінка шляхом діагностичного опитування») опубліковано в журналі «Media, War & Conflict» — престижному міжнародному науковому виданні, що зосереджується на культурних, політичних, соціальних і технологічних аспектах воєн та конфліктів, а також їхньому впливі на медіа-середовище та екологію. Журнал видається відомим американським науковим видавництвом «Sage Publishing» та включений до бази даних Scopus (impact-factor 1.7).

 

The effects of the war in Ukraine

 

Робота над статтею розпочалася у 2022 році з аналізу даних, зібраних Українським культурним фондом у другий місяць повномасштабного військового вторгнення. Культуролог, доцент Сергій Русаков та професор Юзеф Обер (Сілезький технологічний університет), маючи досвід спільної наукової роботи, звернулися до керівництва УКФ за повним доступом до цих даних, що дозволило глибше дослідити вплив війни на мистецьке середовище в Україні та узагальнити цінний матеріал для підготовки наукової статті. До колективу авторів долучилась доцент кафедри ЮНЕСКО Тетяна Матусевич, яка значно посилила теоретичний аспект дослідження.

 

Стаття спрямована на заповнення прогалин у дослідженнях шляхом оцінки впливу війни в Україні на середовище українських митців. Використовуючи діагностичне опитування, у дослідженні аналізуються соціально-економічні та культурні проблеми, з якими стикаються митці в регіонах, постраждалих від конфлікту. Метою дослідження є висвітлення унікальної боротьби та стійкості українських митців у складних умовах війни.

 

Після підготовки статті рукопис було надіслано по черзі до кількох міжнародних наукових журналів, але вони відмовилися приймати матеріал на рецензування. На думку колективу авторів, такі швидкі відмови не є притаманними для європейських наукових видань, тому це можна вважати свідченням неготовності до висвітлення теми війни в Україні та прагнення уникнути гострої соціокультурної проблематики. Незважаючи на ці виклики, дослідники продовжили шукати можливості для публікації. Врешті-решт, їхня наполегливість принесла результати, і статтю було прийнято на рецензування у журналі «Media, War & Conflict». Після доопрацювання статті з урахуванням зауважень рецензентів, у серпні 2024 року її нарешті опубліковано на сайті.

 

Автори запрошують ознайомитись з результатами наукового дослідження на сайті журналу «Media, War & Conflict».