Новини

Досвід і діалог: внесок кафедри богослов’я та релігієзнавства у дискусію про етнополітику та свободу совісті в Україні та Європі

 

19 грудня 2024 року в Києві відбулась науково-практична конференція «Актуальні питання етнополітики та забезпечення свободи совісті в Україні: вітчизняний та європейський досвід» організована Державною службою етнополітики та свободи совісті, Інститутом політичних та етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН Україні та Відділенням релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України. На запрошення Держслужби в конференції взяли участь викладачі та аспіранти кафедри богослов’я та релігієзнавства Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.

 

IMG 20241219 102131 min 

 

Всього взяли участь понад 80 учасників, серед яких провідні науковці та представники органів держвлади різних рівнів.

Конференція була розділена на три тематичні панелі:

  • Етнополітика в сучасній Україні: завдання, виклики та європейські стандарти для державного менеджменту.
  • Свобода совісті та релігії: українські реалії та європейські практики.
  • Політико-правові питання захисту свободи совісті, зміцнення глобального українства, звільнення поневолених народів.

Захід відкрив Голова ДЕСС Віктор Єленський, модерували захід  заступники голови: Віктор Войналович та Ігор Лоссовський.

 

Знімок екрана 2025 01 27 о 11.36.52 min

 

 

 

У вітальній промові Віктор Євгенович Єленський наголосив на необхідності застосування наукових підходів при вирішенні актуальних питань, пов'язаних з глобальними етнополітичними та релігійними процесами, зокрема в Україні. 

 

У рамках першої панелі розглядалися доповіді відомих науковців, серед яких були доповіді Віктора Котигоренка, який розглянув проблеми з якими стикаються держава та дослідники в рамках етнополітики в Україні, та Олексія Ляшенка, який зосередив увагу присутніх  на етнополітичних ризиках для держави. Також були  представлені доповіді Анастасії Дегтеренко, яка розглянула етнополітичний менеджмент як важливий інструмент розвитку країни, стійкого до зовнішніх та внутрішніх шоків, Олега Калакури, який підняв питання мовно-культурних аспектів, а також Вячеслава Ліхачова що  звернув увагу на стратегію ЄС щодо боротьби з антисемітизмом.

 

IMG 20241219 174607 min

 

У другій панелі обговорювалися питання релігійної безпеки, де отець Кирило Говорун підкреслив роль держави як модератора конфліктів між церквами. Професор Олександр Саган висвітлив проблеми вселенського православ’я, а Геннадій Христокін проаналізував причини конфліктів у православній сфері. Окрім того, Анатолій Бабинський звернув увагу щодо позиції Ватикану в російсько-українській війні, а Наталія Кочан зупинилася на суспільно-політичних аспектах користування релігійними організаціями пам’ятками історії та культури.

 

IMG 20241219 102138 min

 

 

На третій панелі учасники обговорювали питання політико-правового захисту свободи совісті та глобального українства. Представник самого великого протестантського об’єднання в Україні, ВСЦ ЄХБ, Ігор Бандура розповів про роль євангельської громади в налагодженні дипломатичних відносин, а Андрій Стародуб торкнувся теми суверенізації малих народів Росії.

 

Загалом, конференція стала платформою для продуктивного обміну думками, продемонструвавши важливість поєднання наукових досліджень і практичної діяльності у вирішенні питань етнополітики та свободи совісті. Учасники підкреслили важливість врахування європейського досвіду при розробці національної стратегії, орієнтуючись на власні культурні та історичні особливості.

 

Підготував аспірант І року навчання спеціальності "Богослов’я" Володимиром Зуйковим.

 

Детальніше про подію та відеотрансляція на сайті Державної служби України з етнополітики та свободи слова 

 

🌐  Сайт для абітурієнтів

 

Більше про події нашого інституту у соцмережах

📘  Facebook  📸  Instagram