ДАЛЕКИЙ БЛИЗЬКИЙ ФІЛОСОФСЬКИЙ

19-річна історія філософського навчального підрозділу у Драгомановському університеті рясніє гучними іменами випускників, які нині творять культурну політику України, великою кількістю  заходів, які стали невіддільною частиною професійного зростання студентів. Наш інститут пропонує унікальні спеціальності, у центрі уваги яких – глибина людської думки. Бути філософом, культурологом або релігієзнавцем лише 80 хвилин університетського заняття – це замало для наших студентів та викладачів. Наші спеціальності навчають міркувати. Тому студент філософського завжди має бути включений, бути тут і зараз, але водночас вміти аналізувати минуле та прогнозувати майбутнє. Наші спеціальності потребують спостережливості, уважності та відповідальності весь час, адже вони виникають як відповідь на пошук ключових світоглядних питань.

 

         У 2015 році, під час ювілею нашого інституту було видано історико-презентаційне видання, яке  нараховує 440 сторінок. Переконаний, що за крайні дев’ять років наш колектив зміг створити ідей та проєктів ще на стільки ж, а може й більше сторінок. Особливо активними стали останні кілька років, адже наші студенти, викладачі, випускники згуртувались з метою збереження та розвитку філософії, культурології, релігієзнавства та освітньої політики в умовах війни. У передмові вищезгаданої книжки видатний філософ, академік Мирослав Попович пише слова, які з часом набули особливого змісту: «Вчитись у Вашому інституті – щаслива нагода випробувати себе, велика радість спілкування з високими професіоналами і неординарними людьми!». 

 

 

 

         Виокремлю три основні риси, які стали проявлятись вже з першого набору студентів у 2005 році Цікаво, що через 19 років вони дотепер актуальні. Я був свідком чотирнадцяти випусків студентів спеціальностей «Філософія» та «Культурологія». Це були різні люди з різними життєвими траєкторіями, це були люди, які навчались з різною метою, але всі вони мали ці схожі риси. Саме крізь їхню призму згадаємо кілька важливих подій нашого інституту.

 

ЗГУРТОВАНІСТЬ

       Особливістю нашої спільноти студентів завжди була згуртованість, яка обумовлена тісним спілкуванням студентів трьох гуманітарних спеціальностей. Не лише через спільні заняття, а й для кращого розуміння свого фаху. Пізнати людську думку, культуру та релігію можливо лише під час плідного спілкування з однодумцями. Саме це уможливило створення та проведення великих університетських заходів, які швидко стали відомі й столичному загалу. Згадаймо «Тиждень мистецтв», на період якого аудиторії нашого 15-го поверху перетворювались у креативний хаб. Художні виставки, зустрічі з відомими акторами, письменниками, перформанси та творчі вечори – це стало можливим завдяки згуртованості тодішніх студентів різних спеціальностей. Формат «Тижня мистецтв» тривав понад 10 років. Також варто згадати проєкт «Перший християнський князь», який тривав один рік. Чудова синергія студентів та аспірантів різних спеціальностей. Або збірник «Філософія туги», де кожен продовжував есе свого друга чи подруги.

 

ДОПИТЛИВІСТЬ

       Процес пізнання – важлива складова на наших спеціальностях. Насолоджуватись від пізнання світу – найвищий рівень майстерності в нашому інституті. Це починається з допитливості. Хто автор цитати? Начебто одне питання, але вже змушує йти шукати першоджерело в бібліотеці. Що цікавого у Львові? І ось вже наші студенти купують квитки на потяг в місто, де вони ніколи не бували. Чому саме такі традиції прийняті? Чудова нагода провести «Фестиваль релігійного мистецтва», який увійде до офіційного переліку заходів ЮНЕСКО. Чи зможемо зробити власну газету? Ось вам «Глобус», який з часом видаватиметься накладом 300 примірників і стане найбільш популярною студентською газетою Драгомановського університету.

 

СПІЛКУВАННЯ

Відкритість до спілкування приваблює студентів інших факультетів та університетів. Часто-густо вони надихались заходами наших студентів і згодом адаптовували формати у себе, що радувало та створювало ще більшу синергію. Саме завдяки спілкуванню з новими друзями було втілено літературно-мистецький проєкт «Щоденник», який згуртував студентство та відомих літераторів. Доброзичлива комунікація допомогла об’єднати студентів та викладачів для проведення заходу «Педагогічний дует». Неформальне спілкування в перерві між доповідями під час наукових конференцій дали змогу знайти нових друзів, які з часом ставатимуть важливою професійною мережею контактів.

 

         У цьому есе спеціально згадується «далекий близький» філософський, а саме заходи та проєкти, які сформували не одне покоління студентів нашого інституту.  Про більшість цих заходів написано на різних сайтах, тому сподіваюсь, що сьогоднішні студенти зацікавляться та пошукають в Інтернеті детальну інформацію. Головне, що історія філософського пишеться дотепер. Пишеться завдяки основоположним рисам нашої спільноти. Наприклад, вже кілька років не існує «Глобус», але живий дух, який втілився у «Cult Waves», який плекають допитливі Вероніка та Дарія.

 

Сергій РУСАКОВ

випускник 2010 року, нині – кандидат філософських наук, доцент,

директор Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики