Кафедри

Лекція "Філософські засади біоетики: теоретико-практичні аспекти"

Попри визначення біоетики, її місця в житті сучасної людини, діяльності науковців etc., лектор звернулася до питання біобезпеки. А в умовах стрімкого наростання викликів сучасності для людства все більше актуалізуються питання безпеки, серед яких біобезпека посідає чи не найважливіше місце поряд з питаннями ядерної, військової, екологічної, кліматичної, продовольчої безпеки тощо. Всім нам відомо, що особливо гостро питання біобезпеки постало на початку 2020 року, коли світ зіткнувся з пандемією COVID-19, причини, перебіг та комплексні наслідки якої ще належить оцінити.
 
Б іобезпека – це одна з визначальних складових глобальної безпеки, яка особливо актуалізувалася в другій половині ХХ століття як наслідок стрімкого розвитку наук про життя, біотехнологій, глобалізаційних процесів, коли стрімко зросли темпи й обсяги міжнародної торгівлі, у тому числі й природними (живими) ресурсами, збільшилася мобільність населення планети та проникність кордонів і, водночас, зазнали суттєвих змін традиційні форми природокористування. Відбувається стрімке розширення кіл, всередині яких, за образним висловом французького філософа Едгара Морена, живе людина і частиною яких вона є. Саме тому, ми всі є як предметом вивчення біоетики, так і тими, хто здатен спробувати їх розв'язати.
 
 
2-го лютого 2022 р. на базі НУБіП України, що є нашими партнерами та з якими у кафедри філософії підписані угоди про співпрацю, в тому числі й для реалізації практичних аспектів за ОНП "Філософія" здобувачів третього рівня, відбулася лекція "Філософські засади біоетики: теоретико-практичні аспекти" доктора філософських наук, професора завідувача відділу логіки і методології науки Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України Гардашук Тетяни Василівни. До заходу долучилися й представники кафедри філософії, а також аспіранти, які навчаються за ОНП 033 "Філософія" (Харьков С., Атнажева Л., Холоша Т., Конопліч В., Сабадаш К. Пунтусов І.). Щодо здобувачів освіти третього рівня, то для них питання біоетики становить особливу цікавість, про що власне свідчить той факт, що цьогоріч аспиранти з-поміж циклу дисциплін вибіркового блоку надали перевагу такій освітній компоненті як "Антропологічні перспективи науки у ХХІ столітті".
 
Активну участь в пост-лекційній дискусії взяв Сергій Харьков - заступник генерального директора Київського зоопарку, аспірант кафедритменеджменту та інноваційних технологій соціокультурної діяльності.
 
Досить слушна заувага від лектора: нині є актуальним введення до освітніх програм, в тому числі й по філософії, освітніх компонент, які вивчають питання біоетики, біобезпеки та інших суміжних дисциплін оскільки біоетика це насамперед про збереження життя, що має вміти/знати кожен.