Розвиток релігієзнавчої освіти та науки: підписано договори про співпрацю з важливими партнерами
26 жовтня 2023 року на Вченій Раді Українського державного університету імені Михайла Драгоманова відбулося урочисте підписання угоди про співпрацю з Державною службою України з етнополітики та свободи совісті. Угоду підписали ректор університету, доктор філософських наук, професор Віктор Андрущенко, державну службу представляв голова, доктор філософських наук, професор Віктор Єленський. Також на Вченій раді університету відбулось підписання договору про співпрацю між університетом та Київською православною богословською академією, яку очолює протоієрей Олександр Трофимлюк.
Драгомановський університет має давню історію партнерства з центральними органами влади, що регулюють політику у сфері релігії та етнополітики. Університет вже понад 20 років готує фахівців з релігієзнавства, значна кількість яких працює в органах влади та займається питаннями релігії та свободи совісті. Водночас нова угода спрямована не тільки на поглиблення співпраці при підготовці фахівців з релігієзнавства, а й при підготовці фахівців з політології, правознавства, історії, філології. Оскільки державна служба України з етнополітики та свободи совісті опікується не тільки питаннями релігії, а і регулює політику держави з питань національних меншин.
Виклики, що стоять сьогодні перед державою, в першу чергу пов'язані з військовою агресією росії проти України, мають і релігійний вимір: це питання об'єднання православних в Україні, антидержавницька діяльність певних релігійних організацій, супротив більшості релігійних організацій певним євроінтеграційним ініціативам. Специфіка релігійного законодавства в Україні, коли кожна релігійна громада є окремою юридичною особою, що зареєстровано місцевих органах самоврядування, потребує фахівців в цих питань як в Києві, так і в обласних центрах та великих містах України.
Другим аспектом взаємодії Драгомановського університету та держслужби з етнополітики та свободи совісті є підготовка капеланів для війська, поліції, лікарень. Університет імені Михайла Драгоманова – перший в Україні зі світських державних закладів освіти проводив підготовку капеланів одразу після початку АТО на сході України. Підготовка капеланів є комплексною та потребує залучення педагогічних кадрів різних спеціальностей: психологів, військових спеціалістів, богословів, юристів, медиків. Університет має всі можливості зробити комплексний підхід до навчання капеланів, маючи повний спектр фахової підготовки.
Усі військові капелани є представниками певної релігійної конфесії, тому підготовка капеланів передбачає взаємодії з релігійною організацією, яка забезпечує залучення відповідних священиків або служителів. Тому друга угода була підписана з Київською православною богословською академією, що представляв ректор академії протоієрей Олександр Трофимлюк. Таким чином, забезпечується повний цикл підготовки капеланів, а саме КПБА та Православна Церква України пропонують конкретних священиків задля навчання в університеті на відповідній сертифікатній програмі, після випуску Державна служба України з етнополітики та свободи совісті сертифікує дипломованих капеланів до відповідної діяльності в Збройних Силах України та правоохоронних органах.
Своєю чергою, ДЕСС, як стейкхолдер, згідно з цією угодою, визначається як практична база підготовки фахівців з релігії. Студенти Драгомановського університету будуть мати змогу під час практики стажуватися у відділах держслужби, ознайомитися зі специфікою взаємодії органів влади з релігійними організаціями.
У своєму виступі Віктор Єленський зазначив, що, крім співпраці у сфері підготовки фахівців з релігії, держслужба зацікавлена у залученні фахівців з роботи з національними меншинами, а саме філологів, що спеціалізується на мовах національних меншин в Україні, з метою підготовки вчителів, перекладачів для відповідних меншин. Крім того, голова держслужби вказав на євроінтеграційний контекст взаємодії держави з національними меншинами, тобто майбутнє фахівці, що будуть займатися регулюванням державної політики у сфері свободи совісті та етнополітики, мають враховувати баланс між державними інтересами та культурними потребами національних меншин, що забезпечуються європейським законодавством.
Інформація: кафедра богослов'я та релігієзнавства
Світлини: пресслужба університету
Кафедра богослов'я та релігієзнавства запрошує на навчання на освітньо-професійну програму "Релігія та сучасні суспільні процеси" (031 Релігієзнавство)
Більше про події нашого інституту у соцмережах Facebook, Telegram, Instagram, YouTube