Кафедри

Етнокультурологія на практиці: студенти та викладачі відвідали музей просто неба

19 жовтня студенти Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики вирушили у Карпати, залишившись у межах Києва. Це стало можливим завдяки відвіданню Національного музею народної архітектури та побуту. Екскурсія була організована в рамках навчання двох дисциплін: "Етнокультурологія" (доц. Целковський Г.А.) та "Музейна справа" (проф. Русаков С.С.). Студенти мали нагоду поглибити своє розуміння етнічних аспектів української культури та вивчити практичний досвід у музейній галузі під час екскурсії "Містичні Карпати". Публікуємо відгук студентки та викладача від захопливої екскурсії. 

  

IMG 20231019 121103 min

Відвідування Національного музею народної архітектури та побуту в Пирогові було дуже цікавим досвідом. Музей представляє різні регіони України та їхню культурну спадщину. Було захопливо вивчати автентичні будівлі, такі як хати, церкви та вітрила. Екскурсовод докладно розповідав про історію та звичаї, що зробило візит ще більш освітнім. Все це дало можливість краще зрозуміти та оцінити культурне багатство України.

photo 2023 10 21 14.57.11

Додатково варто зазначити, що ми мали можливість поспілкуватись з карпатським мольфаром. Також нам демонстрували, як грати на традиційних гуцульських музичних інструментах, таких як трембіта, денцівка, флояра та дримба. Ця частина екскурсії дозволила нам глибше зануритись в культуру гуцульщини. Для нас, як культурологів, ця інформація була надзвичайно цікавою та корисною, допомагаючи зрозуміти багатогранність та глибину української культури.

IMG 20231019 123044 min 2

Звісно, ще одним важливим моментом екскурсії було відвідування місць, де знімали популярні українські фільми та серіали. Ми побували на локаціях «Одного разу під Полтавою» та «Довбуш», що дало нам можливість «відчути» атмосферу цих кінострічок. Особливо було цікаво відвідати виставку за мотивами фільму «Памфір», яка презентувала реквізит, костюми та інші елементи, що допомогли нам краще зрозуміти культурний контекст цього фільму.

photo 2023 10 21 14.56.48

Відгук викладача:

Зробивши оглядову прогулянку музеєм, дісталися основної дестинації – зони «Карпати», в якій зазирнули в кожну хату, уявили себе вівчарями, лісорубами, відвідали найдавнішу споруду музею – церкву 1794 року. 

Кінцевою метою екскурсії була зустріч з будинком мольфару. Мольфар – це чарівник, притаманний карпатському регіону, що опікується лікуванням, передбаченням майбутнього та магією. Мольфар показав метеорологічну магію – за допомогою спеціального ножа з козиної ніжки відганяв Градового царя.  Потім всі учасники екскурсії вчилися здобувати звуки з традиційних гуцульських інструментів: дримба, трембіта, денцівка, флояра.

Найбільш жваві емоції викликало традиційне мольфарське гадання на дерев'яних символах. Студенти дізналися про те, яким буде наступний рік – доведеться багато працювати, брати участь в весіллі, змінити помешкання та багато іншого. Кандидат філософських наук, доцент Геннадій Целковський 

photo 2023 10 21 14.56.13 

Екскурсія стала можлива завдяки плідній співпраці Українського державного університету імені Михайла Драгоманова під керівництвом ректора академіка Віктора Андрущенка  та Національного музею народної архітектури та побуту на чолі з Оксаною Повякель.  Вже тривалий період студенти спеціальностей "Філософія" та "Культурологія" мають змогу відвідувати цей провідний музей просто неба, спілкуватись з їхніми найкращими фахівцями та осмислювати побачене на заняттях в університеті. Окрема вдячність за методологічний супровід співпраці з Навчально-науковим інститутом філософії та освітньої політики заступниці генерального директора з культурно-просвітницької діяльності Анастасії Колодюк.  

Катерина Савченко,

студентка IV  курсу спеціальності "Культурологія"

 

 

🌐  Сайт для абітурієнтів

Більше про події нашого інституту у соцмережах FacebookTelegram, InstagramYouTube