Абітурієнтам

Магістратура «Релігія та сучасні суспільні процеси»

 

Магістратура 033 Релігієзнавство

«Релігія та сучасні суспільні процеси»

 

Що вивчає наука «Релігієзнавство»?

Релігієзнавство як наука є складовою гуманітарного знання. Вона є суміжною дисципліною з філософією, богослов’ям,  історією, філологією, соціологією, політологією та психологією. В Західній Європі та Сполучених Штатах Америки релігієзнавча підготовка відбувається в межах антропологічних, теологічних, соціологічних факультетів та коледжів.

 

Яка сутнісна характеристика фахової підготовки у сфері релігієзнавства? Що вивчається?

Фахова підготовка з релігієзнавства передбачає дві базові складові: історія релігій, тобто ґрунтовне вивчення релігійних традицій світу з особливою увагою на релігії в Україні. Друга складова підготовки спеціаліста з релігієзнавства є теоретичним релігієзнавством, а саме: соціологія релігії, яка вивчає взаємозв’язок релігії і суспільства; психологія релігії, що вивчає релігійну особистість; філософія релігії, в межах якої осягаються зміст релігії та релігійні поняття. Крім того, є спеціальні субдисципліни релігієзнавства – конфесіологія релігії, політологія релігії, географія релігії, правологія релігії тощо.

 

Знімок екрана 2023 07 16 о 14.18.52

 

В чому полягає специфіка підготовки фахівців у сфері релігієзнавства?

Зазвичай, кожен релігієзнавець спеціалізується на конкретній релігійній традиції, тоді, відповідно, він може бути індологом, буддологом, ісламознавцем, фахівцем з православ’я або католицизму, в залежності від сфери його інтересів. Релігійні переконання релігієзнавця можуть мати зв'язок з його дослідженнями, але в цілому дослідники релігії не обов’язково вивчають власну релігійну традицію, навіть є рекомендації, щоби релігієзнавці мали глибокі знання в не менш ніж двох релігіях, наприклад, власна та інша традиція, що є віддаленою від основної.

 

В чому полягає актуальність здобуття додатково релігієзнавчої освіти для дипломованих юристів, філологів, психологів, соціологів, журналістів?

У випадку з субдисциплінами релігієзнавства, в науці про релігію вітається залучення суміжних фахівців – юристів, філологів, психологів, соціологів, журналістів. На жаль, можна констатувати, що подеколи звернення до релігійної проблематики в правознавстві, журналістиці, психології та інших сферах діяльності спеціалістів, експертів має недоліки, що пов’язані з відсутністю спеціалізованих знань з релігієзнавства. Для подолання цих прогалин в розумінні релігійної сфери існують магістерські програми з релігієзнавства, на які можуть вступати абітурієнти з дипломом бакалавра або магістра інших спеціальностей.

 

На яких рівнях вищої освіти здійснюється підготовка фахівців з релігієзнавства в Україні?

В Україні здобути знання та фах з релігієзнавства за відповідними освітніми чи науковими програмами можливо на всіх рівнях вищої освіти: бакалаврат, магістратура, аспірантура та докторантура.

 

Хто здійснює підготовку фахівців з релігієзнавства?

Підготовку магістрів з релігієзнавства за освітньо-професійною програмою «Релігія та сучасні суспільні процеси» проводиться кафедрою богослов’я та релігієзнавства Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова. Також, на кафедрі діє аспірантура та докторантура з релігієзнавства.

 

В чому полягає актуальність магістерської програми «Релігія та сучасні суспільні процеси» кафедри богослов’я та релігієзнавства Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова?

Навчання в магістратурі за освітньо-професійною програмою «Релігія та сучасні суспільні процеси» передбачає підготовку спеціаліста-релігієзнавця, що розуміє сутність, форми, моделі взаємодії релігії з суспільством, державою та між собою. Відповідно, основна частина навчального плану магістратури з релігієзнавства складається з предметів, які розкривають власне політологічні, правові та соціальні аспекти буття релігії в Україні. Викладання даних дисциплін забезпечують знані вчені – професори Віктор Дмитрович Бондаренко, Юрій Павлович Чорноморець та запрошені лектори Віктор Євгенович Єленський, Олександр Назарович Саган.

 

В яких сферах можливе працевлаштування випускника магістерської програми «Релігія та сучасні суспільні процеси»?

Дипломований випускник магістратури з релігієзнавства має можливість продовження власної професійної діяльності в юриспруденції, психології, політології вже з врахуванням релігійної специфіки та володіючи додатковими знання та компетенціями в цій сфері. Власне, магістри релігієзнавства, що закінчили освітню програму «Релігія та сучасні суспільні процеси», працюють в центральних та регіональних органах влади –Державній службі України з етнополітики та свободи совісті, секретаріаті Кабінету Міністрів України, відділах внутрішньої політики обласних органів влади; в системі освіти та науки – викладачами суспільно-гуманітарних дисциплін (філософія, релігієзнавство, соціологія) та дослідниками в академічних установах або незалежних дослідницьких центрах; в ЗМІ – як журналісти, експерти та аналітики; в релігійних організаціях – в прес-службі та інформаційних відділах, консультантами та медіаторами; мати власні проєкти  в сфері релігії та суспільства.

 

Які ще є можливості професійної реалізації?

Крім власне релігійної сфери, випускник магістратури з релігієзнавства здобуває загально-гуманітарні знання, навички та вміння та може почати професійну діяльність в будь-яких гуманітарних проектах, центрах, адвокаційних та медіаторних структурах, фасілітатором та медіа-діячем.

 

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА ТА НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН

ВИКЛАДАЧІ

 

🌐  Сайт для абітурієнтів: https://www.vstup.nnifop.udu.edu.ua/

Приєднуйтесь до нас у соцмережах FacebookTelegram, Instagram, YouTube

 

taemnitsi culturnih labirintiv