Наукові роздуми під знаком пам’яті: діалог поколінь про журналістику, філософію та культуру комунікацій
25 жовтня 2024 року відбувся міждисциплінарний круглий стіл присвячений пам’яті української журналістки, публіцистки, громадської діячки, головної редакторки газети «Освіта», членкині Національної спілки журналістів України Коноваленко Ольги Степанівни. Наукова спільнота та практики дискутували на тему «Філософія та публічні комунікації: інформаційний простір сучасної культури». З метою пошуку відповідей на важливі теоретичні та прикладні питання у сфері філософії, культурології та журналістики у роботі наукового круглого стола взяли участь науковці з різних університетів України та здобувачі освіти, які прагнули розкрити тему з різних методологічних аспектів.
З вітальним словом до учасників круглого стола звернувся проректор із наукової роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, професор Григорій Торбін. У своєму виступі він згадав постать Ольги Степанівни Коноваленко та відзначив плеяду її вихованців, які нині працюють на журналістській та освітянській ниві. Проректором університету було підкреслено відповідальну та значущу роль журналістів, культурологів та філософів у сучасних умовах. Такі слова актуалізували весь дискурс події та вмотивували присутніх фахівців до глибоких роздумів та дискусій.
Для Драгомановського університету та колективу Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики важливо вшановувати пам’ять Ольги Коноваленко, адже на шпальтах тижневика «Освіта», який вона очолювала тривалий час, регулярно публікувались статті про заходи нашого університету. Спільно з ректором університету Віктором Андрущенко було започатковано низку важливих рубрик, які позначили сучасний вектор розвитку вищої освіти.
Модератором круглого стола став директор Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, культуролог, член Національної спілки журналістів України Сергій Русаков. «Розумна журналістика формується мудрим наставництвом», – зазначив модератор круглого столу, згадуючи цінності, якими керувалась Ольга Коноваленко. До речі, захід організований у співпраці Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики з Національною спілкою журналістів України та Асоціацією культурологів України.
«Журналіст має знати все. Тому нині важливою є міждисциплінарність для ґрунтовного здобуття журналістського фаху», – такими словами до присутніх звернулась фахівчиня у галузі журналістики, провідна наукова співробітниця Інституту обдарованої дитини НАПН України, головна редакторка Всеукраїнської газети «Освіта і суспільство», член Національної спілки журналістів України Лідія Ткаченко. У своєму виступі пані Лідія звернулась до життєвого досвіду Ольги Коноваленко та наголосила на важливість упровадження знань у практичний досвід. Лідія Іванівна зазначила, що радо вітає молодих колег, охоче підтримує студентські починання у журналістиці та закликала дотримуватись високих стандартів у професійній діяльності.
В рамках обговорення актуальних проблем культури та публічних комунікації, слово взяв завідувач кафедри журналістики Українського гуманітарного інституту Богдан Синчак, який на прикладі матеріалу Hromadske про виїзд блогера Ю. Скайфа показав складність щодо питання нормалізації ненормативної лексики під час війни. Продовжив обговорення нагальних тем директор Навчально-наукового інституту публічного управління та адміністрування Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Віталій Сташук, який проаналізував феномен постправди з філософського ракурсу.
Особливістю заходу стала можливість присутніх ознайомитись з архівом видань, якими займаються причетні до організації круглого стола. Охочі могли погортати архівні випуски тижневика «Освіта», яким опікувалась кілька десятиліть Ольга Коноваленко, а також переглянути газету «Студентський глобус» та університетське багатотиражне видання «Педагогічні кадри», редактором яких був Сергій Русаков. Цікавими для присутніх також стали нові випуски газети «Освіта і суспільство», очільницею якої є Лідія Ткаченко.
Важливою частиною круглого стола стала презентація студентської газети «Cult Waves», яку минулого року заснували студентки спеціальності «Культурологія» Дар’я Чуріна та Вероніка Марченко. Редакторки розповіли про особливості створення студентської газети в нинішніх умовах та запросили всіх присутніх долучатись до створення наступних випусків. Видання реалізовується не лише у друкованому форматі, але й через сайт інституту.
Папір, ручки й знання – все, що потрібно, щоб донести свій голос. В контексті традиційного формату плекання традицій, драгомановці та гості круглого стола колективно об’єдналися з усією країною під час написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, авторкою якого цього року стала філософиня Оксана Забужко, а читцем – Павло Вишебаба.
«Лихослів'я – спосіб демонізувати ворога», - зазначила професорка кафедри антропології, філософії культури та культурології Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Лариса Осадча. У своєму виступі дослідниця прорефлексувала на тему «Лихослів'я в сучасних публічних комунікаціях: засоби табуювання та легітимізації».
«Якщо журналістика буде філософською, то не доведеться звертатися до постправди», - наголосила завідувачка кафедри філософії Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики Катерина Гончаренко. Після рефлексії щодо попередніх озвучених думок, пані Катерина презентувала своє дослідження на тему «Мистецтво як засіб комунікативних практик».
Фінальною частиною роботи круглого стола стала презентація наукових досліджень від студентів, які мали змогу долучитися до обговорення та запропонувати своє бачення на різну тематику. Виявили бажання публічно поширювати свої думки науковиці-початківці 1 курсу спеціальності «Реклама та зв’язки з громадськістю»: Юліана Матвіюк проаналізувала феномен постправди в сучасному масмедійному інфопросторі, а Ліана Кухаренко виступила з темою «Піраміда потреб як критерій конструювання публічного дискурсу в умовах соціальних криз». Виступи студенток сприяли активному публічному обговоренню вказаних тем та пошуку істини у соціально-важливих питаннях.
Також дебютували студентки спеціальності І курсу «Культурологія», а саме Марія Тівецька (тема виступу: «Постправда як феномен сучасної культури») та Вікторія Турчина («Феномен «Cancel Culture» у соціальних медіа: культурні наслідки цифрової відповідальності»).
Продемонстрували високу обізнаність в актуальних наукових темах студентки Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики старших курсів, адже в рамках круглого стола виступили студентки ІІІ курсу спеціальності «Культурологія» Альона Дробина («Міфотворчість у рекламі: аналіз культурних значень») та Євгенія Марцинюк («Аналіз явища постправди на формування громадської думки: український контекст»), а також магістрантка ОПП «Цифрові трансформації у сфері культури» Руслана Станкевич («Маніпуляції та поширення дезінформації в соціальних мережах»).
Плідна дискусія під час круглого стола залишила по собі приємний посмак інтелектуального збагачення інсайтами від співпраці досвідчених фахівців та сміливих початківців, які готові підтримувати та розвивати сферу комунікації у сучасному публічному просторі. Досвідчені та молоді колеги єдналися у потоці наукових думок під час дискусій та згуртувались довкола українського слова під час написання радіодиктанту.
Текст: Юліана МАТВІЮК, Сергій РУСАКОВ
Фото: Анна ПУТІЛІНА
Більше про події нашого інституту у соцмережах