Пленарне засідання звітно-наукової конференції викладачів, аспірантів і докторантів УДУ імені Михайла Драгоманова
20 травня 2024 року відбулось відкриття загальноуніверситетського пленарного засідання звітно-наукової конференції викладачів, аспірантів і докторантів УДУ імені Михайла Драгоманова за підсумками наукових досліджень 2023 року «Єдність навчання і наукових досліджень – головний принцип університету». Пленарне засідання відкрив доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАН України, академік НАПН України, ректор УДУ імені Михайла Драгоманова Андрущенко Віктор Петрович з доповіддю: "Наука і освіта як важливі інструменти перемоги та післявоєнного відновлення України". Також на пленарному засіданні виступив доктор фізико-математичних наук, професор, проректор з наукової роботи УДУ імені Михайла Драгоманова Торбін Григорій Мирославович, який окреслив підсумки науково-дослідної роботи університету у 2023 році та роль наукових досліджень у стратегії розвитку УДУ імені Михайла Драгоманова
На загальноуніверситетському пленарному засіданні Звітно-наукової конференції викладачів, аспірантів і докторантів УДУ імені Михайла Драгоманова за підсумками наукових досліджень 2023 року «Єдність навчання і наукових досліджень – головний принцип університету» виступив представник Навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики доцент кафедри богослов’я та релігієзнавства Геннадій Анатолійович Целковський представив наукову доповідь на тему «Міжнародний аспект правового регулювання підпорядкування Української православної церкви».
У своєму виступі Геннадій Целковський окреслив поточні наукові результати своєї докторської дисертації та спільні напрацювання професорсько-викладацького складу кафедри богослов’я та релігієзнавства за науково-дослідницькою темою «Єдність православних в Україні як фактор національної безпеки».
Важливою частиною виступу на пленарному засіданні став аналіз міжнародної політико-правової реакції на законотворчі ініціативи української влади з врегулювання питання підпорядкування Української православної церкви Московському Патріархату, який є складовою політичного режиму росії та, відповідно, впливає на діяльність УПЦ в Україні.
Правова реакція, на думку науковця, полягає у звітах міжнародних правозахисних організаціях щодо релігійної ситуації в Україні та дотримання державою базових релігійних свобод. Основним зауваженням з боку Держдепартаменту США та ОБСЄ є необхідність дотримання балансу між релігійною свободою та національною безпекою, з наданням переваги релігійній свободі. Крім того, критика Україні з боку американських лобістів-адвокатів ґрунтується на звинуваченні в дискримінаціних статтях нових правок до закону про релігійні організації, що наносить репутаційну шкоду Україні в середовищі європейських та американських виборців.
Політична реакція полягає в інструменталізації релігійного питання в Україні деякими кандидати в президенти в США, що, критикуючи матеріальну та військову допомогу Україні, використовують тезу про «дискримінацію УПЦ» як аргумент проти цієї допомоги. З іншого боку, згідно журналістських розслідувань, саме релігійні питання спонукали спікера Конгресу США до просування закону про допомогу Україні.
Як висновок, українська влада змушена враховувати цілий спектр факторів щодо регуляції підпорядкування УПЦ – від національної безпеки та релігійної свободи до врахування виборів в США.